Lördag
04 Mar 1 match
Söndag
05 Mar 1 match
Lördag
11 Mar 2 matcher
Lördag
18 Mar 2 matcher
Onsdag
22 Mar 1 match
Söndag
02 Apr 1 match
Onsdag
05 Apr 1 match
Söndag
09 Apr 1 match
Torsdag
13 Apr 1 match
Lördag
16 Sep 1 match
Lördag
23 Sep 2 matcher
Fredag
29 Sep 1 match
Lördag
30 Sep 1 match
Söndag
01 Okt 1 match
Lördag
07 Okt 1 match
Söndag
08 Okt 1 match
Lördag
14 Okt 1 match
Söndag
15 Okt 1 match
Lördag
21 Okt 1 match
Lördag
28 Okt 2 matcher
Lördag
04 Nov 1 match
Söndag
05 Nov 1 match
Lördag
11 Nov 1 match
Fredag
17 Nov 1 match

Ytterligare en framtidsspelare flyttas upp i SSL-truppen

19 september 2023 16:05
DAM

My Hedberg är den tredje spelaren född 2005 som flyttas upp från akademiverksamheten till elitlaget den här säsongen.


My flyttade till Varberg inför gymnasiet för lite drygt två år sedan, då hon också bytte från moderklubben Skillingaryd till Warbergs blåa tröja. I Warberg har det blivit spel i både Juniorallsvenskan och Allsvenskan innan hon nu tar steget till SSL. Ett steg som hon ser fram emot.

-Det känns riktigt bra. SSL har varit ett mål under många år och det är superspännande att äntligen vara här. Jag ser fram emot en lärorik säsong och jag har blivit väldigt välkomnad av gruppen vilket är väldigt positivt.

My ser sig själv som en snabb och bollskicklig spelare som gillar att spela med hög fart och att ta bollen framåt i banan. Hon ser med tillförsikt fram emot vad som komma skall.

-Mina förväntningar inför kommande säsong är att lära mig så mycket som möjligt om att spela på så här hög nivå. Jag vill utvecklas som spelare både på och utanför planen.

Manager Burman är glad över att få möjligheten att jobba med My.

-I My får vi en rightfattad spelare som är bra med bollen och som ger oss ytterligare hot i offensiven. Hon är flexibel, så vi kan använda henne både som back och forward vilket känns väldigt bra. Vi är glada att My valt att ta steget upp och fortsätta sin utveckling hos oss!